Ako zmerať a vybrať správny zámok do dverí (cylindrickú vložku)

1) Ako vybrať zámok do dverí ( cylindrickú vložku )

Pri výbere najvhodnejšej cylindrickej vložky je nutné zohľadniť niekoľko kritérií:

1.1 Umiestnenie

Ujasnite si do ktorých dverí chcete vložku nainštalovať as tým spojenú úroveň zabezpečenia. Čím vyššia bezpečnostná trieda tým vyššia odolnosť proti vlámaniu.

 

Základné rozdelenie zámkových vložiek do dverí podľa umiestnenia:

- stavebná vložka - lacnejšie cylindrické vložky, bez bezpečnostnej certifikácie vhodné na dočasné uzamknutie objektov (napr. na stavbách, pri rekonštrukciách a všade tam kde nehrozí bezpečnostné riziko)

- bezpečnostná vložka - vchodové dvere do bytu a domu vyžadujú vyššie zabezpečenie, vždy 3. bezpečnostnú triedu alebo vyššiu. Pokiaľ máte byt či dom poistený, preštudujte dôkladne poistnú zmluvu, ktorá stanovuje podmienky zabezpečenia domu či bytu. Nezabudnite tiež na dverové kovanie, ktoré musí byť v rovnakej bezpečnostnej triede ako cylindrická vložka, tak aj vlastné bezpečnostné dvere. Pri pivnici, bránke či garáži vždy zvážte, aký majetok cylindrická vložka chráni a tomu prispôsobte bezpečnostnú triedu

 

1.2 Typ cylindrickej vložky

- obojstranná (štandardná) - štandardný typ cylindrickej vložky

- s prestupovou spojkou - umožňuje odomykať dvere, aj keď je z druhej strany zasunutý kľúč

- s gombíkom (na dlhšej/kratšej strane) - typ cylindrickej vložky, ktorú využijete tam kde chcete zamykať a odomykať dvere z vnútornej strany bez kľúča

- jednostranná - kľúč je možné vložiť iba z jednej strany

 

1.3 Na ktorej strane bude gombík

Pokiaľ budete voliť cylindrickú vložku s gombíkom (olivou) (viď. obrázok) je potrebné určiť ktorá strana dverí je u vás tá vnútorná. Podľa toho zvolíte cyl. vložku s gombíkom na kratšej alebo dlhšej strane.

Ako určiť na ktorej strane cylindrickej vložky bude gombík nájdete v samostatnom článku TU.

 

 

1.4 Materiál vložky

- nikel

 

- mosadz

 

 

2) Ako zmerať zámok do dverí (cylindrickú vložku)

1.2 Rozmer cylindrickej vložky - meranie

- zmerajte hrúbku dverí a vyberte zodpovedajúce rozmery vložky:

Rozmer A
Vzdialenosť medzi stredom otvoru pre upevňovaciu skrutku cylindrickej vložky a vonkajšou hranou kovania z vonkajšej strany dverí (A).

Rozmer B
Vzdialenosť medzi stredom otvoru pre upevňovaciu skrutku cylindrickej vložky a vonkajšou hranou kovania z vnútornej strany dverí (B).

Výsledný rozmer vložky A+B
Spojením rozmerov (A) a (B) získate požadovanú veľkosť cylindrickej vložky, napr. 29 + 35 mm.

Odporúčanie
Veľkosť má byť rovná alebo väčšia ako hrúbka dverí vrátane kovania.
Cylindrická vložka by nemala presahovať kovanie na každej strane dverí o viac ako 3 mm.

 

Niektoré bezpečnostné kovania pre vchodové dvere majú bezpečnostné prekrytie, ktoré na vonkajšej strane dverí cylindrickú vložku zakrýva a chráni. V tomto prípade musí byť táto strana vložky o trochu kratšia, aby ju bolo možné do dverí s namontovaným vonkajším štítom kovania zasunúť. 

3) Odporúčanie

Berte ohľad na typ dverí

Je holým nezmyslom kupovať do nových, krásnych dverí za desaťtisíce obyčajnú „dvojku“, rovnako tak ako opatrovať presklené dvere nedobytnou štvorkou – tu sa zlodej zrejme so zámkom párať nebude a zvolí skôr likvidáciu skla. Od triedy 1 nemožno očakávať príliš vysokú bezpečnosť, hodí sa skôr do rôznych provizórnych a dočasných dverí, napríklad pri stavbe či rekonštrukcii.

Vezmite do úvahy nároky poisťovne

Okrem dobrého pocitu plní bezpečnostná trieda dverí ešte jednu dôležitú funkciu – určuje, za akých podmienok (a či vôbec) prípadné škody preplatí poisťovňa. Podmienky sa ústav od ústavu líšia, ale platí, že poisťovňa berie dvere ako celok – teda neprihliada len na typ vložky, ale aj na samotné dvere a na kovanie. Celý systém má potom takú bezpečnostnú triedu ako jeho najslabší článok. Podobne potom vníma stavbu ako celok – pokiaľ sa k vám zlodej vláma cez otvorené okno alebo obyčajný visiaci zámok na dverách garáže, nepreplatí tiež nič.

Zuby, alebo jamky? Je to fuk

Ohľadom typu vložky panuje ešte jeden rozšírený mýtus – že kľúče s jamkami sú bezpečnejšie ako klasické „zubaté“. Tak tomu ale nie je, vložky oboch typov sú bezpečné úplne rovnako. Je to len otázka konštrukčného riešenia a umiestnenia stavítok vo vložke, v podstate dizajnový rozdiel.

Zabráňte kopírovaniu kľúčov

Akonáhle je vložka nainštalovaná, nie je ešte zďaleka vyhrané. Dôležité totiž je aj to, ako sa postaráte o svoje kľúče. Na kopírovanie a kradnutie kľúčov je dnes celý rad trikov. S nadsadením sa dá povedať, že akonáhle dáte kľúč z ruky, môžete sa s ním rozlúčiť. Kopírovaniu kľúčov je možné zamedziť napríklad pomocou bezpečnostnej karty, ktorou disponuje väčšina vložiek od tretej triedy vyššie. Bez tejto karty vám zámočník za žiadnych okolností nesmie kópiu kľúča vytvoriť. Polotovary na tieto kópie navyše dostávajú len licencovaní zámočníci a ich výroba podlieha veľmi prísnej evidencii. Dá sa povedať, že vedia o každom vyrezanom kľúči. To, že by niekto získal kópiu vášho kľúča bez príslušnej karty, je tak prakticky vylúčené.

Dajte si pozor na materiál, z ktorého vám kľúče vyrobia

A keď už ide o kópie kľúčov – aj tu je na mieste opatrnosť. Niektorí zámočníci ich totiž vytvárajú z nelicencovaných polotovarov, ktoré sú z menej kvalitných zliatin ako originálne kľúče. Takýto výrobok sa potom ľahko môže vo vložke zlomiť, nehľadiac na to, že jeho použitím vložke spravidla okamžite končí záruka – a vzhľadom na to, že neoriginálne kľúče poškodzujú vnútorný mechanizmus vložky, môže sa stať, že jedného dňa dvere jednoducho neodomknete. naozaj zamrzieť.